OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI ZWIERZĄT
Wymagania dotyczące utrzymywania zwierząt domowych i gospodarskich:
Podstawowe obowiązki utrzymującego zwierzę domowe zostały określone w ustawie o ochronie zwierząt.
- Utrzymujący zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
- Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
Zgodnie z przepisami Uchwały nr XXV/216/2021 Rady Miejskiej w Pszowie z dnia 24 lutego 2021 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Pszów,
- utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także dołożenia starań, aby zwierzęta te nie były uciążliwe dla otoczenia.
- Właściciele zwierząt domowych zobowiązani są do sprawowania nad nimi właściwej opieki i dozoru, a także do
- usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez swoje zwierzęta na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku (obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników).
Zabrania się utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenie nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi. Zwierzęta gospodarskie mogą być utrzymywane na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej w pomieszczeniach zamkniętych i terenach ogrodzonych tak, by nie mogły przedostawać się na drogi, tereny publiczne i przeznaczone do wspólnego użytku oraz nieruchomości sąsiednie.
Wytwarzane w trakcie utrzymania zwierząt gospodarskich odpady i nieczystości należy gromadzić i usuwać w sposób zgodny z prawem, niepowodujący zanieczyszczenia terenu nieruchomości oraz wód powierzchniowych i podziemnych.
Obowiązkowe szczepienia zwierząt
Zgodnie z art. 56 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004Psy powyżej 3 miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie
Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia”.
Dowodem przeprowadzonego szczepienia jest zaświadczenie o szczepieniu wydane właścicielowi psa i wpis do rejestru dokonany przez lekarza weterynarii.
Zgodnie z art. 85 ust. 1a w/w ustawy:
Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie - od tego obowiązku podlega karze grzywny