W 1915 r. w sąsiedztwie nowego zespołu szybowego zaczęto wznosić kompleks elektrociepłowni o formie i wystroju analogicznym do budynku maszynowni szybu Chrobry I. Kompleks ten złożony jest z budynku rozdzielni głównej, kotłowni, budynku biurowego i maszynowni, w której zlokalizowano turbogenerator AEG uruchomiony w roku 1917. Kompleks ten do dnia dzisiejszego nie uległ poważnym przekształceniom, prowadzono w nim jedynie bieżące remonty.
Budynek elektrociepłowni wraz z budynkiem maszyny wyciągowej szybu Chrobry są ze sobą architektonicznie powiązane prezentując formy modernistyczne, takie jak monumentalizm budowli, prostota i kubiczność brył, modułowość układów i rytmiczne podziały ramowe.
Zabudowa kompleksu jest jednym z najbardziej znaczących przykładów monumentalnej architektury przemysłowej okresu międzywojennego. W grupie obiektów poprzemysłowych w skali regionu, należą do zabytków pierwszoplanowych.
Projektantem całego kompleksu był wybitny berliński architekt Hans Poelzig (1869 – 1936).
19 listopada 2015 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków budynek pod numerem A/424/15 został wpisany do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Śląskiego.
Obecnie budynek pełni już tylko funkcje ciepłowni i jest eksploatowany przez PGG.