Odznaką "Zasłużony dla rozwoju miasta Pszów" uhonorowano do tej pory następujące osoby i instytucje:
- Kopalnia Węgla Kamiennego Anna w Pszowie - najważniejszy i największy zakład przemysłowy, który funkcjonował w mieście nieprzerwanie przez 172 lata, czyli od 1832 do 2004. Potem, do 2012 r. funkcjonował jako KWK Rydułtowy-Anna Ruch Anna.
- Ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik - pochodzący z Pszowa kapłan, teolog, poeta, profesor nauk teologicznych. Autor przeszło 50 książek naukowych, poetyckich, eseistycznych. Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury, teologii J. Ratzingera/Benedykta XVI. Mieszka w Pszowie.
Więcej: KLIKNIJ TUTAJ - Ochotnicza Straż Pożarna w Pszowie - organizacja powołana do życia w 1907 r. Od 1995 roku włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
- Orkiestra Dęta KWK Anna w Pszowie.
- Henryk Topisz - grafik i malarz krajobrazu pszowskiego.
- Maksymilian Hojka - malarz, twórca nieprofesjonalny, zawodowo górnik. Członek grupy twórców nieprofesjonalnych "Oblicza" w Rybniku.
- Zespół Łzy - zespół muzyczny założony w 1996 r. w Pszowie. Wydał 9 albumów, spośród których trzy osiągnęły status platynowych, a jeden złoty.
Oficjalna strona zespołu Łzy - Franciszek Grzegorzek - Prezes Zarządu Koła Miejskiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.
- Członkowie Pracowniczego Ogrodu Działkowego „Jedność” (Zbigniew Gorzkowski, Arnold Szymiczek, Stanisław Staszel) - za wieloletnią działalność społeczną i rozwój pracowniczych ogrodów działkowych.
- Ignacy Basztoń - za pracę społeczną na rzecz rozwoju Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Pszów.
- Zbigniew Kicka - bokser wagi półśredniej, trener boksu. Pierwszy medalista mistrzostw świata w boksie (Hawana 1974 – medal brązowy), olimpijczyk z Montrealu (1976 r.). Stoczył w sumie 320 walk (277 zwycięstw, 6 remisów, 37 porażek). Żył w latach 1950-2022.
- Adam Porwoł - za zasługi i aktywną działalność na rzecz krwiodawstwa Honorowych Dawców Krwi.
- Ochotnicza Straż Pożarna w Krzyżkowicach - organizacja powołana do życia w 1929 r. Od 2011 roku włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
- Janina Szkudlińska - nauczycielka historii, opiekunka szczepu harcerskiego. Żyła w latach 1923-2019.
Więcej: KLIKNIJ TUTAJ - Ks. inf. Lucjan Lamża - kapłan, teolog. Pracuje w Fuldzie w Kurii diecezjalnej w Oddziale „Weltkirche Aufgaben. Mission-Entwicklung-Frieden”. Przekazał miastu niedopłatnie budynek zwany Lamżowcem, w którym od lat mieści się ośrodek zdrowia.
Więcej: KLIKNIJ TUTAJ - Jacek Zganiacz - pianista urodzony w Pszowie, od 1985 r. zamieszkały w Nowym Jorku, gdzie studiował na prestiżowej Juilliard School of Music u profesora Josepha Raieffa. Jest członkiem Trinity College w Londynie. Jest jedynym jak dotąd polskim pianistą, który koncertował na wszystkich trzech scenach Carnegie Hall, jako solista i z orkiestrą.
- prof. Jan Wincenty Hawel - kompozytor, dyrygent i pedagog.
Więcej; KLIKNIJ TUTAJ - Ks. prałat Józef Fronczek - kapłan, który pełnił funkcję proboszcza bazyliki NNMP przez 21 lat. Więcej; KLIKNIJ TUTAJ
- dr Józef Musioł - nauczyciel, prawnik, publicysta, pisarz, sędzia, działacz społeczny, twórca teatru faktu, Ślązak z dziada pradziada, nazywany tez ambasadorem Śląska w Warszawie. Jest autorem przeszło 21 książek, setek artykułów, szkiców, recenzji, paru scenariuszy telewizyjnych, wypowiedzi autorskich w telewizji i radiu. Jako pierwszy Ślązak w Warszawie stworzył Towarzystwo Przyjaciół Śląska.
- Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność przy KWK Anna.
- Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy KWK Anna W Pszowie.
- Bogłusław Kołodziej - kronikarz i autor książek o przeszłości i dziejach Pszowa.
- Zespół regionalny Pszowiki - istnieje od 1996 r. Jest jedną z sekcji Towarzystwa Przyjaciół Pszowa.
- LKS "Naprzód 37" Krzyżkowice - klub piłkarski założony w 1937 roku w Pszowie - Krzyżkowicach.
- Jan Manderla - za działalność na rzecz LKS Naprzód 37 Krzyżkowice.
- Józef Szarowski - za działalność na rzecz LKS Naprzód 37 Krzyżkowice.
- Chór Cecylianum - chór działający od 1918 r. w Krzyżkowicach, najpierw pod nazwą "Jutrzenka". Pierwszym prezesem był Alojzy Mokry, a dyrygentem Wojciech Chytrowski.
- Ryszard Wawrzyńczak - za działalnośc społeczną oraz promocję i rozwój Pszowa.