Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny zwana również bazyliką Pani Uśmiechęniętej to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na Górnym Śląsku. Od XVIII wieku przybywają tu wierni, by prosić o łaskę uzdrowienia.
300 lat uśmiecha się z ołtarza
W 1722 r. mieszkańcy Pszowa kupili kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kopię potarto o oryginalny obraz by, jak wierzono, nowy obraz zyskał część mocy. W drodze z Częstochowy do Pszowa obraz został niefortunnie uszkodzony. Jego naprawą zajął się lokalny artysta Fryderyk Siedlecki.
„Nowy” poświęcony wizerunek, zawieszony w bocznym ołtarzu dawnego kościółka, stawał się z wolna przedmiotem czci. Coraz większa liczba wiernych modliła się przed wizerunkiem i paliła przed nim świece. Wkrótce odnotowano pierwsze przypadki uzdrowień, które badała komisja biskupia z Cieszyna w latach 1728-1729. Niezwykłych łask doznali nie tylko parafianie, lecz także pątnicy z różnych księstw Śląska: opawskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, cieszyńskiego i opolskiego.
Okrzyknięta mianem Matki Boskiej Pszowskiej ikona szybko stała się obiektem silnego kultu, zaś do Pszowa przybywać zaczęły liczne wycieczki z Górnego Śląska. Gdy pojawiły się przypadki uzdrowień, ikona zyskała opinię cudownej. Potwierdzeniem jej niezwykłej mocy jest koronacja obrazu.
Kościół drewniany stał się murowany
Pierwszy kościół w Pszowie - drewniany - wybudowano w latach 1265-1293. Był to kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. W 1652 r. w protokole powizytacyjnym czytamy o świątyni murowanej. Ale i ten kościół nie wytrzymał próby czasu.
1 czerwca 1743 r. rozpoczęto budowę nowej świątyni, która stoi w Pszowie do dziś. Kościół zaprojektował Fryderyk Gans z Karniowa.
Obraz trafia do głównego ołtarza.
W 1723 r. obraz Matki Bożej Uśmiechniętej trafia do kościoła, a w 1750 r. na główny ołtarz. W 1774 r. Wikariat Apostolski we Wrocławiu oficjalnie potwierdza wyjątkowy charakter kościoła i obrazu pszowskiego.
Od tego czasu, nieprzerwanie przez 300 lat, do Pszowa wędrują pielgrzymi, by u stóp Pani Uśmiechniętej modlić się i wypraszac łaski.
DANE KONTAKTOWE
Sanktuarium maryjne i Bazylika mniejsza
Rzymskokatolicka parafia pw Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
UL. Bohaterów Westerplatte 1
44-370 Pszów
TEL.: 32 455 77 82
E-MAIL: pszow@katowicka.pl
WWW: bazylika-pszow.pl
PROBOSZCZ: ks. kanonik Andrzej Pyrsz
MSZE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 14.00, 18.00
MSZE W TYGODNIU: 6.30, 8.00, 18.00