Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!
Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany. Będziesz mógł oddać głos. Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.
Wyborcy stale zamieszkali na obszarze danej gminy bez zameldowania na pobyt stały mogą złożyć wniosek do urzędu gminy właściwego dla miejsca zamieszkania o ujęcie go w obwodzie głosowania właściwym dla adresu zamieszkania. Można złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.
Chcesz wyjątkowo głosować w miejscu, w którym będziesz przebywać tymczasowo w dniu wyborów?
Możesz złożyć taki wniosek tylko na bieżące wybory. Dzięki temu zagłosujesz w innej gminie, w której przebywasz tymczasowo, a nie w swojej gminie.
Uzyskaj zaświadczenie i głosuj tam, gdzie będziesz w dniu wyborów
Planujesz głosować w innym miejscu niż to, w którym mieszkasz, przebywasz na stałe lub masz zameldowanie?
Możesz złożyć wniosek, aby otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania tam, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów.
Zgłoś zamiar głosowania przez pełnomocnika do 9 maja 2025r.
Masz skończone 60 lat lub masz orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności?
Nie musisz przychodzić do lokalu wyborczego w dniu wyborów. Możesz zagłosować przez pełnomocnika, czyli upoważnić inną osobę, aby zagłosowała w twoim imieniu.
Pełnomocnikiem może być osoba, która ma prawo wybierania. Taka osoba może przyjąć pełnomocnictwo do głosowania:
- tylko od jednej osoby,
- od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Pełnomocnikiem nie może być:
- osoba, która wchodzi w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania,
- mąż zaufania,
- kandydat w danych wyborach.
W wyborach prezydenta RP sporządza się dwa akty pełnomocnictwa − na pierwsze i ponowne głosowanie.
Zgłoś, że chcesz głosować korespondencyjnie do 5 maja 2025r.
Masz skończone 60 lat lub masz orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności? Przebywasz na kwarantannie lub izolacji? Nie musisz przychodzić do lokalu wyborczego w dniu wyborów. Możesz zagłosować korespondencyjnie.