Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim zaprasza kadrę pedagogiczną (nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych) z terenu powiatu do udziału w projekcie „Zatrzymać epidemię samobójstw", który pozyskał dofinansowanie w konkursie „Śląskie NOWEFIO 2021-2023″. Zostały jeszcze wolne miejsca na zajęcia. Z kolei POW "Perła" realizuje Tydzień Zdrowia Psychicznego z zajęciami dedykowanymi również młodzieży.
Co jest celem i kto może w nim wziąć udział?
Celem projektu jest zwiększenie świadomości społecznej o problemie samobójstw, a także wyposażenie kadr pedagogicznych w placówkach oświatowych z Wodzisławia Śląskiego i okolic w podstawową wiedzę pozwalającą wytypować osoby zagrożone próbą samobójczą oraz udzielić im pomocy.
– Mamy nadzieję, że projekt przyczyni się to do zmniejszenia liczby samobójstw, samookaleczeń wśród wodzisławskich dzieci i młodzieży. W ten sposób podniesiona zostanie świadomość lokalnej społeczności na temat problemu samobójstw, poprzez publiczne poruszanie tematu – wyjaśnia Karina Powała z Centrum Aktywności Społecznej.
Zgodnie z założeniami projekt adresowany był pierwotnie do nauczycieli, psychologów i pedagogów szkół podstawowych w Wodzisławiu Śl., ale ze względu na skalę problemu został rozszerzony i może w nim wziąć udział również kadra pedagogiczna szkół ponadpodstawowych, jak i szkół podstawowych z gmin powiatu wodzisławskiego.
Warsztaty poprowadzi Franciszek Małecki-Trzaskoś, prezes zarządu Instytutu Badań i Analiz Działalności Jednostek Samorządu Terytorialnego.
– Przez brak prawdziwego kontaktu zanikają w nas umiejętności rozmowy, radzenia sobie z problemami życia codziennego, narasta w nas samotność. Trzeba wychodzić, trzeba przejść się chociażby na krótki spacer, co znacząco wpłynie na nasze samopoczucie. Spotykajmy się ze znajomymi. Rozmawiajmy. Często pojawiają się sygnały ostrzegawcze w zachowaniu bliskich nam osób – podkreśla Małecki-Trzaskoś.
Z danych Policji oraz urzędów stanu cywilnego wynika, że samobójstwa wśród dzieci i młodzieży to problem, którego skala narasta. Coraz więcej młodych ludzi postanawia odebrać sobie życie. Przyczyny samobójstw młodych ludzi są różne i ważnym aspektem jest to, aby zapobiec samobójstwu dziecka. Często to właśnie nauczyciele, pedagodzy są w stanie zauważyć jako pierwsi, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, a mając odpowiednią wiedzę, są w stanie na czas zareagować.
Kiedy odbywają się zajęcia
Zapraszamy do dokonywania rezerwacji miejsc do udziału w wykładach, które odbędą się od 25 do 28 października.
- 25 października (poniedziałek): Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Wałowa 5, grupa 1: od 8:00 do 11:00, grupa 2: od 11 do 14:00,
- 26 października (wtorek): Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Wałowa 5, grupa 1: od 9:00 do 12:00, grupa 2: od 12 do 15:00,
- 27 października (środa): ZSP nr 7 ul. 26 Marca, grupa 1: od 8:00 do 12:00, grupa 2: od 12:00 do 14:00, grupa 3: od 14:00 do 17:00,
- 28 października (czwartek): Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Wałowa 5, grupa 1 od 8:00 do 11:00.
Rezerwacji należy dokonać poprzez link, wybierając odpowiedni termin: https://wodzislaw.bookero.pl/
Każdorazowo w wykładzie uczestniczyć będzie mogło 25 osób. Do udziału w projekcie zaproszeni są wyłącznie nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach oświatowych na terenie powiatu wodzisławskiego.
Realizacja projektu rozpoczęła się 19 października i potrwa do 19 listopada. Projekt zostanie sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Równolegle Tydzień Zdrowia Psychicznego w „Perle"
Przypominamy, że w tym samym czasie (25-29 października) Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Perła" w Wodzisławiu Śl. realizuje Tydzień Zdrowia Psychicznego, w ramach którego odbędą się m.in. warsztaty dla młodzieży dwóch wodzisławskich liceów poświęcone profilaktyce zdrowia psychicznego, w tym zapobieganiu stanom depresyjnym.
Odrębne zajęcia skierowano do społeczności Ośrodka. Jej członkowie i ich rodziny będą mogli wziąć udział w grupie wsparcia, gdzie omówiony zostanie temat roli rodziny w procesie leczenia i rehabilitacji osób w kryzysie psychicznym. Dodatkowo zaplanowano okolicznościowe spotkanie dla wszystkich byłych i obecnych uczestników zajęć w „Perle", podczas którego będą mogli podzielić się swoimi przeżyciami, wspomnieniami i doświadczeniami związanymi z ośrodkiem.
Wspólnie podejmujmy działania na rzecz pomocy młodym ludziom w kryzysie psychicznym lub emocjonalnym, który bez właściwej reakcji ze strony otoczenia może skończyć się próbą samobójczą. Dajmy młodzieży, która nie radzi sobie ze swoimi problemami znać, że może liczyć na fachową pomoc dorosłych.