Choć pula środków się już wyczerpała, to wnioski nadal są przyjmowane. Miasto Pszów dofinansuje wymianę dotychczasowych źródeł ciepła na nowoczesne kotły. Jeśli zainteresowanie ze strony mieszańców będzie większe, zostanie rozważona możliwość dodatkowego pozyskania środków finansowych.
Program Ograniczania Niskiej Emisji w Gminie Pszów obejmujący dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła jest realizowany od 2017 r. W tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 420 tys. zł. – Chcemy sprawdzić czy jest zapotrzebowanie ze strony mieszkańców na kontynuowanie w tym roku tego przedsięwzięcia. Rozważamy możliwość zwiększenia wysokości środków finansowych przeznaczonych na ten cel jeszcze w tegorocznym budżecie miasta - podkreśla wiceburmistrz Piotr Kowol.
Jakie inwestycje otrzymają dofinansowanie?
Dotację można otrzymać na modernizację systemu grzewczego, która polega na likwidacji źródła ciepła opalanego paliwem stałym, niespełniającego wymagań klasy 5 i wyższej (według normy PN EN 3035:2012), i jego zastąpieniu:
1) kotłem gazowym,
2) podłączeniem do sieci c.o.,
3) ogrzewaniem elektrycznym,
4) kotłem olejowym,
5) kotłem LPG,
6) ekologicznym kotłem na paliwo stałe w tym biomasę, bez dodatkowego rusztu, spełniającym wymagania jakościowe szczegółowo określone w § 8,
7) realizację inwestycji polegającej na montażu pompy ciepła, w przypadku gdy będzie to jedyne źródło ciepła w budynku.
Dotacja nie obejmuje kosztów zakupu i montażu przenośnych urządzeń grzewczych (np. termowentylatorów, grzejników olejowych, grzejników na propan-butan, pieców kuchennych). Ostateczny termin wykonania inwestycji nie może przekroczyć 15 października 2020 r.
Kto może ubiegać się o dotację?
O dotację mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i osoby prawne. Inwestycja musi być zrealizowana w budynku lub lokalu mieszkalnym na terenie Pszowa.
Na jakie dofinansowanie można liczyć?
Wysokość dotacji nie uległa zmianie w stosunku do lat ubiegłych i wynosi 70% udokumentowanych kosztów kwalifikowanych realizacji inwestycji, jednak nie więcej niż 7.000,00 złotych dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego i 1.800,00 zł na jedno mieszkanie w budynku wielorodzinnym.
Wniosek i jego załączniki
Wniosek dotacyjny powinien być kompletny tj. złożony wraz ze wszystkimi załącznikami, w tym:
1. kserokopia dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego, gdzie realizowane będzie przedsięwzięcie (nie dotyczy wspólnot mieszkaniowych),
2. pisemna zgoda wszystkich współwłaścicieli na przeprowadzenie inwestycji (w przypadku
współwłasności),
3. pisemna zgoda właściciela/zarządcy/administratora na przeprowadzenie inwestycji (w
przypadku innego tytułu prawnego niż własność),
4. dokumentacja zdjęciowa źródła likwidowanego,
5. kserokopia certyfikatu energetyczno - emisyjnego wystawionego przez jednostkę akredytowaną przez Polskie Centrum Akredytacji potwierdzającego spełnienie przez nowe źródło wymogów dla kotła klasy 5 określonych w normie PN EN 303 – 5:2012 lub dane innych jednostek akredytujących w Europie będących sygnatariuszem wielostronnego porozumienia o wzajemnym uznawaniu akredytacji EA (European co - operation for Accreditation) spełniające wymagania regulaminu - dotyczy kotłów na paliwo stałe oraz biomasę oraz wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe.
Wnioski można składać w godzinach pracy Urzędu Miasta Pszów (budynek B, II piętro, pokój nr 11). Ostateczny termin składania wniosków mija 31 lipca 2020 r.
Druki wniosku oraz Regulamin przyznawania dotacji można pobrać na stronie internetowej Urzędu Miasta oraz w Referacie Gospodarki Komunalnej i Ekologii (budynek B, II piętro, pokój nr 11).