Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach przekazał do Urzędu Miejskiego w Pszowie wyniki badania jakości powietrza wykonanego ambulansem pomiarowym. Wskazują one jednoznacznie na przekroczenie poziomu dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10.
O dużym zapyleniu w rejonie wiaduktu w Pszowie władze miasta poinformowały wszelkie instytucje, wśród nich m.in. Starostwo Powiatowe i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. O zabrudzeniu dróg i oznakowaniu pyłem informowano m.in. Zarząd Dróg Wojewódzkich, Inspekcję Transportu Drogowego oraz policję. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zostały poinformowane m.in. o wykonywaniu nasypu ze skały płonnej i wniesiono o przeprowadzenie postępowania z punktu widzenia wymogów prawa budowlanego. Burmistrz zawiadomił ponadto Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska o naruszeniu przepisów ustawy Prawo Ochrony Środowiska odnośnie niezorganizowanej emisji pyłów do powietrza. W efekcie w czerwcu inspektorzy przeprowadzili badanie jakości powietrza za pomocą ambulansu pomiarowego.
Badanie odbyło się między 6 a 26 czerwca w odległości ok.70 m. od składowiska węgla. Maksymalne stężenie jednogodzinne pyłu PM10 osiągnęło 114,9% wartości odniesienia. Maksymalne stężenie pyłu w okresie doby stanowiło 133% dopuszczalnego poziomu. Na 19 pomiarów stężeń dobowych odnotowano aż 6 przypadków przekroczenia dopuszczalnego poziomu.
Wnioski z przeprowadzonego badania są następujące:
- Podczas prawie 1/3 czasu pomiarów wystąpiło przekroczenie dobowego poziomu dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10. Niewiele brakowało do przekroczenia dopuszczalnego stężenia rocznego (93% normy).
- Średnie stężenie PM10 było o ponad połowę wyższe niż w pobliskiej stacji monitoringu powietrza w Wodzisławiu Śląskim, co sugeruje istnienie w okolicy punktu pomiarowego ambulansu dodatkowego dużego źródła lub źródeł zapylenia powietrza.
- Największy napływ pyłu PM10 pochodzi od strony składowiska węgla pomimo, że częstość wiatrów wiejących z jego kierunku na ambulans była relatywnie niewielka.
Urząd Miejski w Pszowie pozostaje w stałym kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach - organem przeprowadzającym badania oraz z Wydziałem Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. - organem kompetentnym do zobowiązania w trybie art. 237 ustawy Prawo ochrony środowiska podmiot korzystający ze środowiska do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego (w związku z prowadzoną działalnością polegającą na przesiewaniu kopaliny).
Szczegółowe wyniki badania jakości powietrza wykonanego ambulansem znajdują się w załączniku.