Jak połączyć wakacyjne wędrówki z lekcją lokalnej historii? Urząd Miejski przygotował edukacyjną grę terenową pod hasłem „Tropem historii Pszowa”. Jej ślady widoczne są na każdym kroku.
Zadaniem uczestników questu jest odnalezienie skarbu. Pomogą mu w tym wierszowane wskazówki, dzięki którym odkrywa sekrety różnych miejsc w Pszowie. A jest ich ponad 30. Dowie się jak żyło się w pszowskim dworze 300 lat temu, skąd wzięła się nazwa miasta i jak powstała Kalwaria Pszowska.
Trasa questu dla każdego
Wędrówka rozpoczyna się w centrum miasta, na parkingu przy ulicy Pszowskiej, w połowie drogi pomiędzy Bazyliką a budynkiem Urzędu Gminy. Pierwsza tabliczka Questu opisuje postać Józefa Tytki, który walczył o wolność i został właśnie w tym miejscu rozstrzelany podczas pierwszego powstania śląskiego.
Trasa prowadzi ulicami Pszowa, pokazując zabytki i ciekawe miejsca związane z historią i ważnymi wydarzeniami, które odcisnęły swoje piętno w życiu mieszkańców miasta. Ponad godzinny szlak kończy się przy budynku Urzędu Gminy, gdzie na odkrywców czeka drewniana skrzynka opatrzona herbem miasta, w której ukryto pieczęć. Aby ją wyjąć należy wstukać na klawiaturze kod, który jest rozwiązaniem zagadki.
Mapa dla każdego
W ramach projektu w Pszowie rozmieszczono 34 tablice. Trzy z nich znajdują się na skwerze przy ul. Wolczyka w Pszowie, w bliskim sąsiedztwie z Bazyliką Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pozostałych 31 małych tabliczek zostało rozlokowanych w najciekawszych miejscach historyczno - kulturowych miasta z krótkim opisem miejsca oraz kodem QR.
Ponadto w ramach projektu wykonano ulotki oraz mapy i plan miasta wskazujące oraz zawierające kompleksowe informacje o miejscach historycznych, jakie były lub są w Pszowie. W materiały można się zaopatrzyć się w Punkcie Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Pszów oraz w Punkcie Informacji Turystycznej, który mieści się w Bibliotece Publicznej Miasta Pszów. Dodatkowo quest dostępny jest w formie ulotki lub aplikacji mobilnej jest do pobrania TUTAJ
ULOTKA Z TRASĄ QUESTU - DO POBRANIA
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiały opracowane przez Miasto Pszów, współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.