Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców m.in. Pszowa przed upałami i burzami z gradem. Jest to ostrzeżenie drugiego stopnia.
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm oraz porywami wiatru do 115 km/h. Miejscami może pojawić się grad. Burze zapowiadane są na czwartkowe (13.06.19) popołudnie i wieczór. Tymczasem upały będą utrzymywały się dzisiaj przez cały dzień. Prognozuje się że temperatury osiągną w dzień od 30C do 34C. Temperatura minimalna w nocy od 17C do 19C.
Kiedy mówimy o upale?
Z upałem mamy do czynienia wtedy, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 stopni Celsjusza.. Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia. Do wystąpienie udaru cieplnego dochodzi zwykle latem, podczas dużych upałów przy znacznej wilgotności powietrza lub bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne (w Polsce najwyższe temperatury powietrza występują w lipcu oraz sierpniu. Dane statystyczne wskazują, że zagrożenie upałami dotyczy głównie lipca). Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci, osób niesamodzielnych oraz w wieku podeszłym, rekonwalescentów a także chorych przewlekle – zwłaszcza ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz chorych na cukrzycę.
Zagrożenie upałem klasyfikuje się według trzystopniowej skali. Z najwyższym stopniem zagrożenia (3) mamy do czynienia wówczas, gdy temperatura maksymalna jest równa lub wyższa niż 30°C i czas trwania tego zjawiska przekracza 5 dni. W takim przypadku istnieje bardzo duże ryzyko udaru słonecznego i zagrożenie życia.
PAMIĘTAJ ! Chroń swój organizm przed przegrzaniem i odwodnieniem. Ograniczaj ekspozycję na terenie otwartym i unikaj bezpośredniej ekspozycji słonecznej.
Jak chronić się przed upałem?
- Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż 2 godz. stosując przy tym kremy ochronne. Należy pamiętać o nakryciu głowy.
- Warto nosić okulary przeciwsłoneczne – chronią oczy oraz poprawiają jakość widzenia.
- Dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to konieczne - bezwzględnie z nakryciem głowy.
- Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeżeli nie ma klimatyzacji, staraj się spędzać czas na jak najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem promieni słonecznych.
- W ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń. Okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa.
- Zadbaj o utrzymanie chłodu w pomieszczeniach, w których przebywasz. Temperatura powietrza w pomieszczeniach nie powinna przekraczać 32°C w ciągu dnia i 24°C w nocy. Jest to szczególnie istotne dla niemowląt, osób starszych i przewlekle chorych.
- Zrezygnuj z podejmowania dodatkowej lub zbędnej aktywności fizycznej. Należy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia (między godziną 15 a 18).
- Staraj się często odpoczywać w miejscach zacienionych i przewiewnych.
- Należy nosić lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach (odbijają promienie słoneczne).
- Należy nawadniać organizm pijąc dużo wody, najlepiej niegazowanej.
- Należny unikać picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru gdyż sprzyjają one odwodnieniu organizmu.
- Osoby przyjmujące leki, powinny być w kontakcie z lekarzem, aby sprawdzić jaki wpływ mają one na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, stężenie leków w organizmie może się zwiększyć nawet do poziomu zagrażającego życiu. Leki powinny być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, zgodnie ze wskazaniami podanymi na opakowaniu.
- Zaleca się regularne chłodne kąpiele.
- Jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie
i ból głowy, należy skontaktować się ze specjalistą. Jeśli to możliwe należy przenieść się w chłodne miejsce; - Należny unikać skrajnych różnic temperatur – osoby, które przebywają
w klimatyzowanych pomieszczeniach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura. Może to doprowadzić do szoku termicznego. - Przebywając na plaży należy pamiętać, że nie wolno gwałtownie wchodzić do wody bezpośrednio po opalaniu. Najpierw należy opłukać ciało wodą, do której wchodzimy i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć.
- Będąc w podróży, należy robić częstsze przerwy i odpoczywać w zacienionych miejscach.
- W upalne dni należy przygotowywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach. Unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają i tak zmęczony upałem organizm.
- Należy unikać spożywania alkoholu.
- Zawsze miej przy sobie butelkę wody lub innego płynu.
- Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe.
- Podczas suszy zmniejsz użycie wody. W każdej możliwej sytuacji staraj się jej używać wielokrotnie.
- Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii salmonelli, dlatego też należy unikać pokarmów z surowych jajek, a także często myć dokładnie ręce.
Jak chronić dzieci przed upałem?
- Należy ubierać dziecko w lekką, przepuszczającą powietrze, jasną odzież (najlepiej z lnu lub bawełny) oraz zakładać czapeczkę z daszkiem.
- Chroń oczy dziecka za pomocą okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Jeżeli dziecko nosi okularu korekcyjne skontaktuj się z optykiem w celu skonsultowania możliwości zakupu specjalnych przeciwsłonecznych nakładek.
- Należy chronić dziecko przed słońcem, m.in. używając parasolki nad wózkiem nawet wtedy, kiedy ten stoi w ocienionym miejscu.
- Należy podawać dziecku letnie, lecz nie zimne napoje. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów przez dziecko jest niezbędne do utrzymania właściwego stanu nawodnienia organizmu.
- Należy kąpać dziecko w letniej (nie zimnej) wodzie. Częstsze kąpiele zapobiegają odparzeniom.
- Nie należy nosić dziecka w nosidełku, gdyż w upalne dni może być mu niewygodnie i gorąco.
- Przed wyjściem z dzieckiem na spacer, należy zabrać ze sobą nawilżone chusteczki oraz butelkę z napojem.
- Regularnie schładzaj skórę dziecka np. za pomocą wody termalnej w spray’u. Możesz także przyłożyć do skóry dziecka nawilżoną chłodną wodą chusteczkę.
- Należy smarować dziecko kremami z wysokim filtrem by zapobiec oparzeniom.
- Jeżeli podróżujesz samochodem, na szybie obok dziecka zamontuj osłonkę przeciwsłoneczną.
- Jeśli dzień dziecko jest niespokojne, płacze, wymiotuje i dodatkowo gorączkuje, może być to oznaka udaru słonecznego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przenieść dziecko w chłodne i zacienione miejsce, podać wodę do picia i schłodzić rozgrzane ciało. Jeśli stan dziecka wróci do normy, skonsultuj się z lekarzem.
Jak chronić zwierzęta przed upałem?
- Unikać spacerów podczas najwyższej temperatury. Jeżeli jest to konieczne należy wybierać miejsca zacienione (gęsto porośnięte parki lub lasy). Zawsze zabieramy ze sobą butelkę wody. Przydatny może się okazać spryskiwacz z wodą by w razie potrzeby móc schłodzić sierść zwierzaka.
- Zaleca się strzyżenie psów co ułatwi utratę ciepła.
- Jeżeli pies stale przebywa na dworze, koniecznie jest zapewnienie mu schronienia przed promieniami słonecznymi i stały dostęp do czystej wody.
- W gorące, słoneczne dni podróż zwierzęcia samochodem nie jest wskazana. Pod żadnym pozorem nie należy pozostawiać go samego w zaparkowanym pojeździe.
- Objawy wystąpienia udaru cieplnego u zwierząt to m.in. przyspieszony, płytki oddech, tętno szybkie bądź słabo wyczuwalne, wymioty, biegunka, drgawki, dezorientacja, wysoka temperatura ciała (w przypadku psów powyżej 40 stopni), suche dziąsła i wargi, często w kolorze szarym.
Jak korzystać z klimatyzacji samochodowej podczas upałów?
- Przed podróżą przewietrz wnętrze kabiny.
- W celu zmniejszenia obciążenia systemu klimatyzacyjnego zaleca kilkuminutową jazdę z otwartymi szybami by ochłodzić wnętrze samochodu.
- Stopniowo schładzaj wnętrze pojazdu. Nie ustawiaj od razu klimatyzacji na maksymalną moc.
- Nawiew powietrza kieruj na szybę lub nogi. Nigdy na kierowcę lub pasażera.
- Różnica między temperaturą na zewnątrz a w aucie nie może być większa niż 10 stopni Celsjusza.
- Kilka minut przed końcem podróży wyłącz klimatyzację aby zminimalizować ryzyko szoku termicznego.
- Pamiętaj, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza do wnętrza samochodu.
PAMIĘTAJ !
W Twoim otoczeniu mogą znajdować się osoby potrzebującej dodatkowej pomocy – starsze, samotne, a zwłaszcza niesamodzielne. W okresie upałów powinny być odwiedzane codziennie. Jeśli nie możesz pomóc osobiście, to przekaż tą informację do ośrodka zdrowia, gminy lub placówki opieki społecznej.