1 stycznia 2019 r. nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności. Dotyczy to tylko nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe (budynki jednorodzinne lub wielorodzinne).
Bezpłatne zaświadczenie wyśle urząd
Żeby otrzymać odpowiednie zaświadczenie o przekształceniu NIE TRZEBA składać do Urzędu Miasta w Pszowie żadnych wniosków. Dokument jest bezpłatny i zostanie dostarczony każdemu dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu, na adres ujawniony w ewidencji gruntów i budynków lub inny, na który przed dniem przekształcenia doręczano korespondencję. Zaświadczenia będą wydawane sukcesywnie do końca roku.
Ponadto zaświadczenie będzie przesłane do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim do Wydziału Ksiąg Wieczystych, który na tej podstawie ujawni w księdze wieczystej prawo własności gruntu oraz dokona wpisu roszczenia o opłatę, w dziale III księgi wieczystej, w odniesieniu do każdoczesnego właściciela nieruchomości.
Zaświadczenie można otrzymać wcześniej
Jeśli właścicielowi zależy na wcześniejszym otrzymaniu zaświadczenia, może złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Miejskiego i uiścić opłatę skarbową w wysokości 50,00 zł na rachunek bieżący Miasta Pszów tytułem „Opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o przekształceniu”. Wówczas zaświadczenie będzie wydane w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku lub w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku jeśli będzie to uzasadnione potrzebą dokonania czynności prawnej mającej za przedmiot lokal albo właściciela gruntu uzasadniony potrzebą ustanowienia odrębnej własności lokalu.
Opłaty bez zmian
Roczna opłata za przekształcenie wynosi tyle samo ile dotychczasowa opłata za użytkowanie wieczyste i płatna będzie przez kolejne 20 lat, w terminie do 31 marca każdego roku, z zastrzeżeniem, iż za rok 2019 opłatę należy wnieść do 29 lutego 2020 roku. Opłata musi zostać wniesiona po otrzymaniu zaświadczenia. Oznacza to, że w 2020 r. należy liczyć się z koniecznością uiszczenia dwóch opłat rocznych, tj. za 2019 i 2020 rok.
Opłatę można także wnieść jednorazowo. Wówczas właściciel gruntu taki zamiar może zgłosić na piśmie. Wysokość opłaty jednorazowej odpowiada iloczynowi wysokości obowiązującej w roku, w którym zgłoszono zamiar wniesienia opłaty jednorazowej oraz liczby lat pozostałych do upływu okresu jej spłaty.
Opłata za przekształcenie może podlegać waloryzacji zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Waloryzacji opłaty właściwy organ dokonuje z urzędu albo na wniosek właściciela nieruchomości, nie częściej niż raz na 3 lata od dnia dokonania ostatniej waloryzacji. Zwaloryzowana opłata obowiązuje od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym dokonano waloryzacji.
W przypadku wniesienia opłaty za użytkowanie wieczyste za rok 2019 konieczne jest jej przeksięgowanie na poczet opłaty za przekształcenie. W momencie otrzymania zaświadczenia o przekształceniu, prosi się o niezwłoczny kontakt z Referatem Księgowości Urzędu Miasta Pszów celem złożenia stosownego wniosku.