Jaka będzie przyszłość terenów pokopalnianych, z jakimi problemami boryka się Spółka Restrukturyzacji Kopalń przy przejmowaniu obiektów i terenów oraz z czym wiąże się rekultywacja hałd górniczych – o tym rozmawiano podczas seminarium dotyczącego górnictwa jakie odbyło się w Pszowie.
Seminarium odbyło się w ramach działań przygotowawczych do XXVIII Konferencji Naukowo-Technicznej pt. „Ochrona Środowiska na terenach górniczych i pogórniczych kopalń w Subregionie Zachodnim Województwa Śląskiego”.
W trakcie seminarium zastępca burmistrza Pszowa Piotr Kowol opowiedział o zagospodarowaniu terenów i obiektów po działalności górniczej w Pszowie. Szczegółowo i z dużym zaangażowaniem omówiona została działalność jaką Pszów zamierza podjąć w związku z zagospodarowaniem obiektów w obrębie szybów zlikwidowanej kopalni „Anna” tj. szybu Chrobry I i Ryszard II. Rewitalizacja terenu i obiektów szybu „Jan” została przedstawione od projektu do realizacji. Na tym obszarze prace zakończą się we wrześniu i teren zyska nowe życie. Po zakończonym seminarium uczestnicy mieli okazję zobaczyć na miejscu zakres i postęp prowadzonych prac.
W toku prowadzonej dyskusji zastępca burmistrza Piotr Kowol podzielił się uwagami odnośnie sposobu likwidacji Kopalni Anna i niedogodności dla miasta Pszów jakie ta likwidacja poczyniła.
Monika Achtelik i Andrzej Chmiel ze Spółki Restrukturyzacji wskazali na problemy z jakimi boryka się SRK przy przejmowaniu obiektów i terenów, a później podczas prowadzonej likwidacji. Opowiedzieli również o problemach z rekultywacją terenów w tym szczególnie hałd górniczych.
W seminarium wzięli udział przedstawiciele kopalń czynnych i zlikwidowanych, samorządów, przedsiębiorstw górniczych oraz liczni naukowcy reprezentujący Politechnikę Śląską, Główny Instytut Górnictwa i Polską Akademię Nauk.
Kolejne seminarium planowane jest w obiektach zlikwidowanej kopalni „Dębieńsko”.