W Szkole Podstawowej nr 2 w Pszowie odbyło się wyjątkowe spotkanie. Uczniowie 6 i 7 klasy poznali Marię Janus i Martynę Goik, które opowiedziały o rodzinie Karasków z Rydułtów. Rodzina otrzymała tytuł "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".
„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” - to zdanie zaczerpnięte z Talmudu znajduje się na medalu przyznawanym osobom, które uzyskały tytuł „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”. Tytuł ten przyznawany jest przez Państwo Izrael ludziom z całego świata za bezinteresowną pomoc udzielaną Żydom prześladowanym przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej.
W tym roku we wrześniu beatyfikowano rodzinę Ulmów, której za bohaterstwo w ratowaniu ludzkiego życia przyszło zapłacić najwyższą cenę.
Blisko nas także żyją potomkowie osób, które nie bały się pomagać innym w czasach okrutnej II wojny światowej. Taką osobą była Zofia Karasek, która ukrywała w domu w Rydułtowach Emila Schönbergera. Ona oraz jej dwóch synów i córka otrzymali tytuł „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”.
Podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszowie Maria Janus i Martyna Goik opowiedziały historię swojej rodziny – rodziny Karasków. Klasa 6 i 7 z uwagą i zaciekawieniem wysłuchały ich opowieści oraz obejrzały prezentację oraz medal „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”.
Historia rodziny Karasek
Teresa Karasek wraz z dziesięciorgiem dzieci mieszkała przed wojną w miasteczku Rydułtowy na Śląsku (powiat Rybnik). Jej mąż zginął tragicznie w kopalni w 1933 r.
W czasie II wojny światowej Rydułtowy zostały włączone do Rzeszy: trzech synów Teresy Niemcy wcielili do Wehrmachtu. Jeden uciekł przed werbunkiem i ukrywał się. W ukryciu przebywała również najstarsza córka, która w ten sposób chroniła się przed zesłaniem na roboty w głąb Rzeszy.
W styczniu 1945 r., gdy Teresa Karasek wracała rankiem z kościoła, spotkała człowieka, który poprosił ją o pomoc. Zabrała go do domu, poczęstowała chlebem i gorącą kawą. Emil Schönberger, lekarz z Koszyc, był więźniem obozu zagłady w Auschwitz, udało mu się uciec z Marszu Śmierci w styczniu 1945 r. U Karasków ukrywał się do końca wojny.
Stosunki łączące rodzinę z Emilem były serdeczne. Rodzina Zofii nie oczekiwała żadnego wynagrodzenia ani zadośćuczynienia za pomoc. Emil Schönberger w trakcie ukrywania pomógł leczyć dwoje dzieci, krewnych Karasków.
Emil przebywał w ukryciu od 28 stycznia do 26 marca 1945 r. Powrócił do Koszyc. Odnalazł żonę. W 1967 r. wyemigrowali do Izraela. Zamieszkali w Hajfie. Zmienili nazwisko na Schronek. Dr Schronek został szefem kliniki. Obecnie Schronkowie nie żyją. Rodzina Zofii pozostaje w kontakcie z ich dziećmi.
Na podstawie: Polscy Sprawiedliwi