Pracownia Endoskopii przy Szpitalu w Rydułtowach zaprasza mieszkańców na bezpłatne badania endoskopowe (kolonoskopia) w ramach "Programu badań przesiewowych raka jelita grubego".
Dla kogo program badań przesiewowych raka jelita grubego?
- osób w wieku 50-65 lat,
- osób w wieku 40-49 lat, jeśli posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Z programu wyłączone są osoby, u których występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego oraz osoby, które wykonały kolonoskopię w okresie ostatnich 10 lat.
Na czym polega badanie?
Badanie polega na ocenie błony śluzowej jelita, ewentualnym usunięciu niewielkich zmian oraz pobraniu wycinków. Można wykonać je w znieczuleniu ogólnym, w związku z tym jest bezbolesne.
Informacje
Więcej informacji na temat realizacji badań w ramach „Programu badań przesiewowych raka jelita grubego” można uzyskać pod numer telefonu 32 459 24 13.
Dlaczego profilaktyka raka jelita grubego?
Rak jelita grubego stanowi obecnie drugą pozycję (po raku płuca) wśród wszystkich nowotworów w Polsce i jest drugą w grupie onkologicznych przyczyn zgonów. Analiza krajowych trendów epidemiologicznych pochodzących z ostatnich 40 lat wskazuje, że nowotwór jelita grubego zajmuje bardzo wysokie miejsce, jeśli chodzi o częstość zapadalności u obu płci – drugie wśród kobiet i trzecie wśród mężczyzn. Jest więc jednym z najistotniejszych epidemiologicznie problemów w populacji, a także dużym wyzwaniem dla opieki zdrowotnej.
Badanie endoskopowe, choć może wywoływać skrępowanie, jest najlepszą metodą wykrywania chorób jelit i jednoczesnego usuwania zmian (np. polipów). Warto więc przełamać wstyd i zadbać o swoje zdrowie. Jak podkreślają eksperci, kolonoskopia to badanie, którego wstyd się wstydzić…