Pozyskaliśmy kolejne fundusze unijne dla pszowskich przedszkolaków !
W lipcu Burmistrz Miasta Pszów Pani Katarzyna Sawicka – Mucha podpisała umową o dofinansowanie projektu „Aktywny przedszkolak”, który otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie 390 tysięcy złotych w ramach Poddziałania 11.1.3 Wzrost upowszechnienia wysokiej jakości edukacji przedszkolnej RPO WSL na lata 2014 – 2020.
W ramach ogłoszonego konkursu 70 wniosków przeszło pozytywną ocenę formalną i zostały skierowane do oceny merytorycznej. Następnie zgodnie z listą rankingową tylko 24 projekty zostały wybrane do dofinansowanie, w tym wniosek Miasta Pszów , który znalazł się na 8 miejscu listy rankingowej.
Przedmiotem projektu „Aktywny przedszkolak”, a zarazem jego celem głównym jest zwiększenie dostępu do edukacji przedszkolnej, podnoszenie jej jakości oraz wyrównanie szans edukacyjnych dzieci na terenie Miasta Pszów poprzez utworzenie nowych 70 miejsc przedszkolnych i organizację zajęć logopedycznych i korekcyjnych.
Projekt będzie realizowany we wszystkich pszowskich przedszkolach. W ramach projektu zostaną utworzone 3 nowe oddziały przedszkolne:
- w PP 1 dla 20 dzieci, oddział będzie funkcjonował przez 5 godzin dziennie i stanowić będzie oddział popołudniowy czynny od 13.00 do 18.00, a zatem czas pracy przedszkola zostanie wydłużony o 2 godziny.
- w PP 2 dla 25 dzieci, oddział będzie funkcjonować przez 5 godzin dziennie i również będzie to oddział popołudniowy (13.00 - 18.00). Czas pracy przedszkola zostanie wydłużony o 1 godzinę.
- w Filii PP 3 w Krzyżkowicach dla 25 dzieci, który będzie funkcjonował 10 godzin dziennie od godziny 6.30 do godziny 16.30. Czas pracy przedszkola w Krzyżkowicach zostanie wydłużony aż o 3 godziny.
Ponadto realizacja projektu umożliwi organizację bezpłatnych zajęć logopedycznych i gimnastyki korekcyjnej. Przedszkola objęte projektem zostaną doposażone w materiały dydaktyczne niezbędne do prowadzenia zajęć. I tak m.in. w PP 3 przy ulicy Andersa zostaną zorganizowane zajęcia logopedyczne i korekcyjne, zaś np. w PP 1 zajęcia logopedyczne oraz zajęcia korekcyjne, które będą odbywać się na basenie i w przedszkolu.
Okres realizacji projektu: lipiec 2016 r. – czerwiec 2017 r.
Wartość ogółem projektu to prawie 450 tys. złotych, w tym dofinansowanie z UE - 390 tys. złotych, wkład własny Miasta Pszów to około 60 tys. i stanowi w większości wkład rzeczowy w formie wynajęcia sal dydaktycznych.