Przez kilka miesięcy przyglądali się nie istniejącej już kopalni Anna. Rozmawiali z byłymi pracownikami, szukali zapomnianych historii, oglądali industrialne budynki. Efektem pracy grupy młodzieży z Pszowa jest film pt. „Anna oczami młodych”.
Projekt realizowany był w pszowskim MOK-u od jesieni ubiegłego roku. Uczestniczyła w nim grupa młodzieży z najstarszych klas lokalnych szkół podstawowych. Zadanie było jedno: stworzyć film o kopalni Anna. Młodzież dowiedziała się jak powstają filmy dokumentalne. Były warsztaty dziennikarskie i wycieczki tematyczne. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się także jak działa sprzęt niezbędny do kręcenia filmów, jak wybierać i komponować dobre kadry, a na końcu jak to wszystko zmontować.
Choć na pierwszy rzut oka zadanie wydawało się proste, to wcale takie nie było. Twórcy filmu są tak młodzi, że nie pamiętają kopalni z czasów kiedy był to największy zakład pracy w mieście. Mimo to zadanie wykonali z wyjątkową starannością i pieczołowitością. Film został podzielony na trzy części. W pierwszej pokazano jak kopalnia wygląda dziś. Następnie o życiu i pracy na kopalni opowiadali zaproszeni goście, wśród nich: Bronisław Adamczyk, Piotr Adamczyk, Michał Besta, Eugeniusz Krzyżak, Jerzy Lippa, Leszek Śmieja, Stanisław Tytko. W trzeciej części filmu zmontowano stare zdjęcia kopalni z dzisiejszymi obrazami konkretnych przestrzeni.
- Oglądałem ten film ze ściśniętym sercem i na granicy łez – mówił podczas premiery ks. prof. Jerzy Szymik – Ja jestem cały z Anny. Pracowali tam moi rodzice, dziadkowie, ja przez rok pracowałem na kopalni Anna. To z ich pracy zostałem wyżywiony, wykształcony i wychowany. Dlatego tak bardzo przeżywam to wszystko co się z Anną dzieje – dodał ks. prof. Szymik.
Wyjątkowym zdjęciom towarzyszyła szczególna muzyka autorstwa Roberta Kempy. - Jesteście teraz przedstawicielami kultury. Kiedy jesteście w stanie wzbudzić u kogoś łzę w oku to jest wasz sukces – podsumował film kompozytor Robert Kempa.
Autorami filmu byli uczniowie szkół podstawowych z Pszowa: Sabina Adamska, Wiktoria Barcikowska, Oliwier Barcikowski, Fabian Besta, Marta Bugla, Julia Cieślak, Tomasz Hajto, Tomasz Hanslik, Rafał Napiórkowski, Dominik Rzędzicki, Hubert Sulski, Marta Śmieja, Wiktoria Wdzienczny, Jacek Widenka, Weronika Ziółkowska. W montażu wspierał ich Rafał Pawłowski.
- Każdy zakład ma swoją żywotność. Także nasza kopalnia. Ale zachowajmy jak najwięcej z niej, bo jak tego nie zrobimy to następne pokolenia nie będą miały o kopalni Anna pojęcia – podkreślał Stanisław Tytko. W premierze uczestniczył także Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa. - Film już jest częścią historii, bo budynek maszyny wyciągowej szybu Jan dziś tak nie wygląda. Tworzymy tam nowe miejsce – bibliotekę. Musimy jednak zadbać, by ten teren zachował swoją tożsamość. Mam nadzieję, że powoli odrestaurujemy i zmienimy formę użytkową pokopalnianych budynków. Krok po kroku każdy będzie wkładał serce w to miejsce. Młodym twórcom gratuluję. Kawał dobrego filmu. Kawał dobrej historii – powiedział Kowol.
Film tak bardzo spodobał się zaproszonym widzom, że młodzież została zasypana propozycjami kolejnych tematów. Projekt „Anna oczami młodych” realizowany jest w ramach programu Równać Szanse finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.