Pszów musi zorganizować 140 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Taką decyzję podjął wojewoda śląski. Miasto przygotowuje kolejne punkty.
Swoje prywatne domy otwarli mieszkańcy Pszowa. Do jednych już przyjechały rodziny uchodźców z Ukrainy. Inni nadal czekają. Wypełniły się także pokoje w Gościńcu Pszowskim.
Miejsca szykowane są w budynku OSP w Pszowie. Tam dach nad głową znajdzie 20 osób. Są łóżka polowe ze śpiowarami, na które siostry boromeuszki zorganizowały poduszki z zapasem poszewek. Przygotowano aneks kuchenny. Pracownicy ZGKiM zainstalowali w łazience prysznic. Wstawiono pralkę, którą kupili z prywatnej składki radni miejscy. Jest też suszarka na bieliznę.
Strażacy przygotowali pokój zabaw dla dzieci. Miejsce pomalowano, wyłożono miękką wykładziną i powieszono firanki. Są zabawki, naklejki na ścianach i telewizor do oglądania bajek.
Kolejna przestrzeń dla uchodźców będzie adaptowana na terenie szatni na lodowisku. Ślizgawka będzie czynna do 20 marca. Po tym terminie budynek zamieni się w tymczasową noclegownię dla uchodźców. Bu urządzić to miejsce potrzebne jest niemal wszystko:
- pralka i suszarka do prania,
- kuchenka mikrofalowa,
- nowe ręczniki;
- nowa bielizna damska, dziecięca i męska,
- nowe klapki pod prysznic (damskie, męskie, dziecięce) w różnych rozmiarach,
- artykuły higieniczne (podpaski, tampony, pampersy, mokre chusteczki dla dzieci, ręczniki papierowe),
- chemia gospodarcza,
- lekarstwa przeciwbólowe, przeciwgrypowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe dla dzieci i dorosłych),
- w razie potrzeby produkty dla niemowląt (mleko, butelki, smoczki itp.),
- w pogotowiu łóżeczka dla dzieci i przewijaki.
Rzeczy z powyższej listy można przynosić do wszystkich przedszkoli i szkół na terenie miasta oraz do Świetlicy Środowiskowej w Pszowie (oś. Kościuszki 38). Następnie trafią one do magazynu miejskiego skąd będą dysponowane zgodnie z potrzebami. Można też wpłacić pieniądze na dedykowane konto, z którego zakupy będą wykonywane zgodnie z zapotrzebowaniem.
Link do konta KLIKNIJ TUTAJ
Jeśli chcecie wesprzeć uchodźców z Ukrainy i przyjąć ich pod swój dach to pamiętajcie, że decydujecie się na pomoc długofalową. Konieczność takiego wsparcia to nie kwestia kilku dni, a raczej miesięcy. Dlatego decydując się na tak szlachetny gest warto wziąć pod uwagę także ten aspekt.
Zachęcamy do wypełnienia ankiety pomocowej, w której możecie zdeklarować swoją gotowość do przyjęcia rodziny pod swój dach: KLIKNIJ TUTAJ