Pierwsze paczki z żywnościami i lekami zostały przekazane dziś (03.03) do powiatu wodzisławskiego. Stamtąd trafią prosto do Ukrainy, by pomóc ludności cywilnej broniącej się przed rosyjską inwazją.
Zbiórka darów
Hojność mieszkańców Pszowa okazała się ogromna. Swoje serca i drzwi otwarł szeroko Dom Przyjęć Karina, w którym przez ostatnie dni można było składać dary dla uchodźców. Tam również przyjęto Ukraińców, którzy przez kilka dni zatrzymali się w Pszowie.
Dary zbierane są nadal we wszystkich jednostkach oświatowych w mieście oraz w parafiach i budynkach OSP. Potrzebne są głównie leki. Następnie dary są pakowane przez pracowników ZGKiM i transportowane do magazynów Powiatu Wodzisławskiego. Stamtąd na paletach rzeczy zostają dowiezione do magazynu wojewódzkiego w Lublińcu, skąd w przyszłym tygodniu zostaną wysłane do Ukrainy.
Miejsca noclegowe
Miasto przygotowało też 50 miejsc noclegowych dla uchodźców. Zlokalizowano je w Gościńcu Pszowskim. Oprócz tego swój dach nad głową zaproponowało sporo mieszkańców Pszowa. Do grona osób chcących pomagać można w każdej chwili dołączyć wypełniając ankietę – KLIKNIJ TUTAJ.
Decydując się na ugoszczenie w swoim domu obywateli Ukrainy można liczyć na wsparcie lokalnej społeczności. W tym celu warto zgłosić się do miejskiego koordynatora ds. zakwaterowania (Andrzej Obuchowski, tel.: 32 716 0 801 lub 631 457 310, zzk@pszow.pl) podając ilość osób, ich płeć, wiek i potrzeby. Można też wesprzeć rodziny goszczące Ukraińców wpłacając pieniądze na konto pw. NNMP w Pszowie (GETIN BANK : 48 1560 1094 0000 9340 0000 7195 w tytule „Pomoc dla Ukrainy” lub za pośrednictwem portalu zrzutka.pl ---> KLIKNIJ TUTAJ. Zbiórka finansowa nie może być prowadzona przez samorząd dlatego w Pszowie zajmują się nią inne organizacje.
Punkt konsultacyjny
Miasto uruchomiło także punkt konsultacyjny dla uchodźców, który znajduje się w Bibliotece Publicznej w Pszowie (ul. Traugutta 2). To tam Ukraińcy znajdą odpowiedzi na wszelkie kwestie dotyczące funkcjonowania w Polsce.