Urząd Miejski w Pszowie ogłosił przetarg na pierwszy etap przebudowy budynku łaźni kobiecej, maszyny wyciągowej oraz wieży szybu Jan wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. Termin składania ofert mija 25 listopada o 9.00.
Zabytkowa architektura
Zabytkowy budynek, który jest przedmiotem przetargu, to obiekt wchodzący w skład kompleksu po byłej kopalni „Anna”. Pochodzi z końca XIX w. i do czasów współczesnych mieściła się tam maszyna wyciągowa szybu Jan oraz łaźnia kobieca. Obok stoi wieża wyciągowa szybu. Miasto Pszów, jako właściciel obiektów, zamierza przede wszystkim zrewitalizować budynek i teren do niego przyległy mając na uwadze ochronę dziedzictwa kulturowego.
Zakres przetargu
Celem umożliwienia Miastu starania się o dodatkowe środki finansowe na realizację tego zadania inwestycja została podzielona na dwa etapy. Przetarg obejmuje pierwszy etap przebudowy obiektu i doprowadzenie go do stanu surowego, zamkniętego wraz z wieżą widokową szybu „Jan”. Etap przewiduje m.in.: wykonanie robót rozbiórkowych istniejącej konstrukcji dachu wraz z pokryciem i kominami, demontaż istniejącej stolarki okiennej, częściową rozbiórkę stropów, ścian i schodów oraz skucie tynków. Ponadto wykonanie przegród wewnętrznych, nowej konstrukcji dachu wraz z pokryciem, montaż stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie wiatrołapu, szybu windy oraz schodów zewnętrznych, a nadto kompleksową renowację ceglanych ścian zewnętrznych budynku oraz roboty ziemne.
Nowe przeznaczenie budynku
Założono zachowanie oryginalnego podziału głównych pomieszczeń i elementów konstrukcyjnych oraz najważniejszych akcentów pierwotnego wyposażenia. Maszyna wyciągowa została przez projektantów wkomponowana w przestrzeń biblioteki. Miasto dołożyło również starań, by jak najmniej ingerować w pierwotny układ konstrukcyjny. Ostatecznym celem jest odrestaurowanie budynku i jego adaptacja na bibliotekę publiczną oraz pomieszczenia biurowe wraz z zapleczem dla Ośrodka Pomocy Społecznej i Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych.
- Zależy nam, by zabytkowy budynek nie stracił swojego charakteru zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Projektanci ciekawie wkomponowali elementy maszyny wyciągowej w przestrzeń biblioteki i to tworzy wyjątkowy klimat w tym miejscu, podkreśla jego dziedzictwo i nie pozwala o kopalni zapomnieć – mówi Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa. Kopalnia „Anna” istniała w Pszowie od 1832 r. Przez 180 lat była najważniejszym źródłem utrzymania zarówno mieszkańców, jak i samego miasta.
Oferty przetargowe na przebudowę pokopalnianego budynku i wieży szybu można składać do 25 listopada 2021 r. do 9.00 za pośrednictwem formularza dostępnego na ePUAP (szczegóły w ogłoszeniu TUTAJ).
Powstaje nowa marka
Rewitalizacja dawnej łaźni na bibliotekę to pierwszy krok w kierunku nowego zagospodarowania i wykorzystania terenu przejętego przez Miasto od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W Urzędzie Miasta trwają intensywne prace nad stworzeniem nowej strategii powstającego miejsca. Tworzona jest nowa nazwa i identyfikacja wizualna marki. Jej pierwsze efekty zostały zaprezentowane w ubiegłym tygodniu (17.11) podczas spotkania grupy roboczej z zaproszonymi gośćmi, wśród nich z przedstawicielami pszowskich harcerzy, strażaków, nie zabrakło także Stowarzyszenia Miłośników byłej Kopalni Anna.
W pokopalnianych budynkach i wokół nich będzie prowadzona działalność edukacyjna, kulturalna i sportowo-rekreacyjna, a miejsce ma być dostępne i atrakcyjne dla każdego.
Artykuły pokrewne: