W Pszowie trwają prace nad opracowaniem Strategii Rozwoju Miasta Pszów do 2030 r. Trwa zbieranie materiałów niezbędnych do przygotowania dokumentu, który będzie określał ścieżkę rozwoju miasta na najbliższe lata.
Po co tworzymy Strategię?
O tym jak ważnym dokumentem jest Strategia Rozwoju Miasta nie trzeba nikogo przekonywać. By miasto mądrze się rozwijało w kierunku oczekiwanym przez mieszkańców, muszą zostać wyznaczone ścieżki tego rozwoju. Pszów aktualnie znajduje się w szczególnym miejscu. Do tej pory wyznacznikiem i drogą rozwoju była kopalnia. Dziś, gdy kopalnia już nie istnieje, Pszów staje przez zadaniem określenia na nowo kierunku, w którym zamierza podążać. Do tego właśnie służy Strategia Rozwoju.
Wybierając świadomie konkretne ścieżki rozwoju, decydujemy jednocześnie jakie inwestycje w mieście będą priorytetowe oraz jakie działania będą w pierwszej kolejności będą podejmować władze miasta. - Plan ma być ambitny, ale jednocześnie realny i wykonalny – podkreśla burmistrz Czesław Krzystała.
Skąd pozyskujemy informacje?
Do tej pory opublikowano trzy ankiety: dla mieszkańców, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, w których każdy mógł wyrazić swoje zdanie. Zrealizowano także cykl warsztatów z przedstawicielami organizacji pozarządowych, przedsiębiorcami, radnymi, przedstawicielami Urzędu Miasta oraz jednostek organizacyjnych miasta i szkół. Podczas spotkań omówiono mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia dla rozwoju Pszowa, a także próbowano wypracować wspólne cele i kierunki działań miasta.
Ankieta dla młodzieży
Dziś oddajemy do Państwa rąk ankietę w sposób szczególny ukierunkowaną na młodzież z naszego miasta. Jesteśmy otwarci także na ich zdanie w kwestii przyszłości Pszowa. Liczymy, że pomogą nam państwo zachęcić młodych, by odpowiedzieli na kilka pytań o tym, jak żyje się im w Pszowie oraz jak wyobrażają je sobie za 10 lat. Na podstawie uzyskanych informacji specjaliści opracują dokument.
Opracowaniem Strategii dla Pszowa zajmie się dr Krzysztof Wrana, adiunkt w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, którego działalność naukowa skupia się na zarządzaniu rozwojem lokalnym i regionalnym.