Długo szukali swojego miejsca. Ostatecznie wybrali Pszów, w którym zamierzają osiąść na dłużej. Spółka Abies Polska kończy budowę pierwszej hali magazynowej przy ul. Romualda Traugutta. Kolejna hala jest już w planach.
Na terenie firmy Abies Polska roznosi się przyjemny zapach lasu. Nie bez powodu. To jeden z największych w Polsce dystrybutorów drewna konstrukcyjnego i klejonego. Prezesem i założycielem spółki jest Eugeniusz Guettler pochodzący z Tworkowa. Doświadczenie w handlu drewnem klejonym zdobywał w Niemczech i Austrii, ale zawsze planował powrót do domu. - Jestem z tym terenem mocno związany. Mój ojciec pracował m.in. na kopalni Anna – mówi Eugeniusz Guettler, prezes Abies Polska.
Nowa hala, nowe możliwości
Spółka w Pszowie zakupiła nieruchomości przy ul. Traugutta i rozpoczęła budowę hali magazynowej w ubiegłym roku. Nowy przedsiębiorca na dobry początek został zwolniony z podatku od nieruchomości. - W 2019 r. Rada Miejska zdecydowała, że przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność w Pszowie mogą liczyć na wsparcie ze strony miasta. Tak było w tym przypadku. Przedsiębiorca przez trzy lata będzie mógł korzystać ze zwolnienia w podatku od nieruchomości – wyjaśnia Piotr Kowol, zastępca burmistrza.
Zwolnienie na zachętę
By przedsiębiorca otrzymał od miasta wsparcie musi spełnić kilka warunków szczegółowo opisanych w uchwale nr VI/53/2019 z dnia 15 maja 2019 r. Zwolnione od podatku od nieruchomości są:
• budynki, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, oddane do użytku zgodnie z przepisami Prawo budowlane,
• budynki i budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nabyte po dniu wejścia w życie uchwały,
• budynki lub ich części (lokale) zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej co do których dokonano zmiany sposobu użytkowania,
• budynki lub ich części (lokale) stanowiące własność miasta Pszów, co do których umowy dzierżawy lub najmu zostały zawarte na cele prowadzenia działalności gospodarczej.
Uchwała obowiązuje do 30 czerwca 2021 roku.
Abies zatrudni specjalistów
Nowa hala magazynowa przy ul. Traugutta lada dzień będzie gotowa. Obok niej czekają sterty drewna przygotowane do załadunku. Cały teren to jeden wielki plac budowy. Dlatego w planach jest zatrudnienie 10-15 osób. - Szukam solidnych cieśli, stolarzy i ludzi z uprawnieniami do prowadzenia wózka widłowego, którzy nie boją się lawirować po placu z sześciotonowymi pakietami. To naprawdę trudne zadanie – mówi prezes Eugeniusz Guettler.
Jakość na pierwszym miejscu
Abies Polska istnieje na rynku od 2015 r. i zajmuje się dystrybucją drewna wprost z austriackiej Abies Austria. Tu stawia się w pierwszej kolejności na jakość produktów. Drewno pozyskane do produkcji pochodzi z legalnych wycinek lasów państwowych i stanowi bazę do dalszego przetwarzania. Firma produkuje przede wszystkim drewno konstrukcyjne lite i klejone. Gotowe produkty poddawane są wewnętrznej kontroli jakości. Ponadto wszystkie oferowane wyroby posiadają certyfikaty i oznaczone są znakiem CE i PEFC.
Klienci z bliska i z daleka
W Pszowie drewno jest sprzedawane zarówno specjalistycznym hurtowniom, jak i indywidualnym klientom. By dostęp do produktu był łatwiejszy przy ul. Traugutta powstanie również sklep, w który będzie można wszystko zobaczyć, dotknąć i podjąć świadoma decyzję dotyczącą zakupu. - Klient ma mieć świadomość i wiedzę co i za ile kupuje. A spodziewamy się tu wielu zainteresowanych, bo Pszów jest w centralnym punkcie powiatu, blisko stąd do Rybnika, Raciborza i Ostrawy, a w promieniu 150 km mamy blisko trzy miliony mieszkańców – dodaje Eugeniusz Guettler. To szczególnie istotne gdy weźmie się pod uwagę fakt, że realna konkurencja to zaledwie dwie inne firmy w całej Polsce.
Hurtowo i detalicznie
Hurtowa sprzedaż drewna dużym kontrahentom to jedna z gałęzi prowadzonych w Abies Polska. Intensywnie rozwijany jest również drugi plan – sprzedaż drewna klientom indywidualnym. Drewno produkowane przez Abies charakteryzuje się m.in. niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Jest suszone komorowo, dzięki czemu jest odporne na korozję biologiczną.