Nadchodzi pierwszy termin obowiązującej w województwie śląskim „uchwały antysmogowej”. Do końca roku trzeba wymienić kotły węglowe eksploatowane dłużej niż 10 lat. Gdzie znaleźć na to pieniądze?
„Uchwała antysmogowa” obowiązuje już od dwóch lat i wprowadza w życie terminy wymiany urządzeń grzewczych.
- • do 31 grudnia 2021 r. wymieniamy kotły węglowe eksploatowane dłużej niż 10 lat od daty ich produkcji lub kotły nie posiadające tablicy znamionowej.
- • do 31 grudnia 2022 r. wymieniamy wszystkie piece (w tym piece kaflowe) i kominki, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 r. i które nie spełniają minimalnych poziomów sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określonych w punkcie 1 i 2 załącznika II do Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 roku.
- • do 31 grudnia 2023 r. wymieniamy kotły węglowe eksploatowane od 5-10 lat od daty ich produkcji.
- • do 31 grudnia 2025 r. wymieniamy kotły węglowe eksploatowane poniżej 5 lat od daty ich produkcji.
- • do 31 grudnia 2027 r. wymieniamy kotły węglowe klasy 3 i 4 certyfikowane według normy PN-EN 303-5:2012
UWAGA: Należy zwrócić uwagę, iż w domach występują również kotły klasy 3 certyfikowane według normy PN-EN 303-5:2002 - kotły klasy 3 z lat 2002-2011, które należy wymienić do 31 grudnia 2021 lub 31 grudnia 2023 (w zależności od daty produkcji).
Wszelkie informacje dotyczące uchwały antysmogowej ----------> KLIKNIJ TUTAJ
Skąd wziąć dotację?
Podstawowym programem dotacyjnym dla mieszkańców domów jednorodzinnych jest rządowy program „Czyste Powietrze”. Program skierowany jest do właścicieli/współwłaścicieli domów lub mieszkań. Można w nim liczyć na dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne i spełniające najwyższe normy. Dotacja może wynosić nawet 37 tys. zł. Kwota zależy od dochodów rodziny, a także zakresu przewidywanych prac.
Program „Czyste powietrze” dofinansowuje takie działania jak:
- wymiana źródeł ciepła
- modernizacja instalacji grzewczej
- ocieplanie ścian, dachów
- wymiana okien i drzwi
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- instalacja fotowoltaiki
Wszelkich informacji na temat dotacji w ramach programu „Czyste powietrze” udziela punkt konsultacyjny działający w Urzędzie Miejskim w Pszowie. Wcześniej jednak trzeba się umówić na wizytę pod nr tel. 32 716 08 28.
W punkcie uzyskamy wszelkie informacje dotyczące dofinansowania. Pracownicy pomogą nam wypełnić wniosek i dostarczą go w naszym imieniu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA WIZYTĘ W PUNKCIE KONSULTACYJNYM?
Ulga termomodernizacyjna
Oprócz programu „Czyste powietrze” każdy właściciel/współwłaściciel domu jednorodzinnego będący podatnikiem PIT może skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Jej limit wynosi 53 000 zł na jednego podatnika. W ramach ulgi rozliczamy dokładnie te same elementy, co w programie „Czyste powietrze”.
SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE ULGI TERMOMODERNIZACYJNEJ ----------> KLIKNIJ
Dotacje z miasta
Mieszkańcy Pszowa mogą także liczyć na dofinansowanie z budżetu miasta na modernizację systemu grzewczego.
Dotacje były przyznawane w latach poprzednich. W tym roku radni podczas styczniowej sesji przyjęli regulamin udzielania dotacji i w najbliższym czasie zostaną przedstawione szczegóły ubiegania się o to dofinansowanie.