Pszów już nie jest w czerwonej strefie. Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało podział na czerwone, żółte i zielone strefy. Oznacza to zniesienie dodatkowych obostrzeń sanitarnych od piątku 21 sierpnia.
Jak wyznaczane są strefy?
Przynależność do konkretnej strefy zależy od dynamiki wzrostu zakażeń na koronawirusa w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. Powiat wodzisławski od 6 sierpnia znajdował się w czerwonej strefie. Jednak ze względu na zmniejszenie się liczby zachorowań od 20 sierpnia znajduje się w strefie zielonej.
Co to oznacza dla mieszkańca?
Dla mieszkańców powiatu wodzisławskiego, w tym również Pszowa, oznacza to przede wszystkim brak dodatkowych restrykcji.
- Maski – obowiązują w środkach transportu publicznego, miejscach ogólnodostępnych (chyba że zachowana jest odległość 1,5 m), w zakładach pracy, obiektach handlowych i kościołach;
- Piłka nożna - na stadionach i boiskach należy udostępnić publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
- Wydarzenia kulturalne, kina – w pomieszczeniach pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc; nie ma limitu 150 miejsc
- Kościoły - bez limitu miejsc
- Wesela i inne imprezy– do 150 osób, z wyjątkiem obsługi
Szczegółowa lista obostrzeń obowiązujących w strefach znajduje się w załączniku.
Rybnik na czerwono
W czerwonej strefie nadal pozostaje Rybnik i Powiat Rybnicki. Na nowej liście w strefie czerwonej znalazły się powiaty: wieluński, nowosądecki, rybnicki, lipski, nowotarski, Nowy Sącz, Rybnik. Strefa żółta obejmuje powiaty: tatrzański, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, przemyski, pszczyński, jarosławski, radziejowski, łowicki, Ruda Śląska, Żory i Biała Podlaska.