Punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze” otwarto dziś (03.08.2020) w Urzędzie Miejskim w Pszowie. Dzięki niemu mieszkańcy, bez konieczności wyjeżdżania do Katowic, złożą wniosek i uzyskają fachową pomoc.
To kolejne takie miejsce na mapie województwa. W otwarciu punktu uczestniczyli senator RP Ewa Gawęda, Adam Lewandowski – zastępca prezesa WFOŚiGW oraz Piotr Kowol – zastępca burmistrza Pszowa. - Złożenie wniosku w Urzędzie Miejskim jest równoznaczne z jego złożeniem w WFOŚiGW w Katowicach. Oznacza to, że wnioskodawca będzie mógł ruszyć z inwestycją bez konieczności jazdy do Katowic – cieszy się Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.
Punkt konsultacyjny czynny będzie dwa razy w tygodniu: w poniedziałki od 9.00 do 12.00 i w środy od 14.00 do 17.00. Zainteresowani pomocą proszeni są o wcześniejsze umawianie telefoniczne pod nr 32 716 08 28. - Mamy trzech przeszkolonych pracowników, którzy o programie „Czyste Powietrze” wiedzą wszystko i w ten sposób służą pomocą. Dzięki wcześniejszemu umawianiu mieszkańców będą oni mogli poświęcić im tyle czasu, ile będzie trzeba – dodaje Kowol.
- W punkcie konsultacyjnym wspólnie z urzędnikiem można wypełnić wniosek, a następnie złożyć go w Urzędzie. Na mocy porozumienia wnioski będą przekazywane do nas. Wyjaśnianie wszelkich nieścisłości, uzupełniania, korekty – wszystko to będzie można załatwić na miejscu – mówi Leszek Elsner z WFOŚiGW, który prowadził z pracownikami UM pierwszy dyżur punktu.
Program „Czyste Powietrze” ma na celu zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Można ubiegać się o dofinansowanie wymiany starych pieców i kotłów oraz termomodernizację budynków. - W maju program został uproszczony. Na dzień dzisiejszy można ubiegać się o dotację rzędu 30%. Podwyższony stopień finansowania ma wejść w życie między sierpniem, a wrześniem. Będzie on dotyczył osób, których dochód nie przekracza 1400 zł/osobę – dodaje Leszek Elsner.
Pszów jednak nie poprzestaje na otwarciu punktu konsultacyjnego. W mieście prowadzone są różne inicjatywy proekologiczne. - Z budżetu miasta udało nam się dofinansować wymianę 60 kotłów na łączną kwotę 420 tys. zł. W trakcie trwania programu widzieliśmy, że zapotrzebowanie jest jednak zdecydowanie większe. Chcemy w związku z tym dać możliwość połączenia dwóch źródeł finansowania (z budżetu miasta i z programu „Czyste Powietrze”). Mam nadzieję, że Rada Miejska zaakceptuje ten pomysł i pomoże mieszkańcom w wymianie kotłów – powiedział Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.