Burmistrz Miasta Pszów apeluje w sprawie przestrzegania zakazu wypalania traw. Alarmują także ekolodzy, naukowcy i strażacy. Ci ostatni co roku w okresie wiosennym odnotowują wzrost liczby interwencji związanych z wypalaniem traw na łąkach, nieużytkach, poboczach dróg i innych terenach zielonych.
Mimo licznych ostrzeżeń osoby wypalające trawy wydają się nieświadome szkód, które wyrządzają przyrodzie i zagrożenia jakie sprowadzają na ludzi. Ich cel jest prosty: usunięcie ostatniego, niezebranego odrostu traw. Są przekonani, że taki zabieg zniszczy chwasty i zwiększy kolejny plon siana. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie.
Skutki wypalania traw:
- Obniżenie wartości użytkowej gleby nawet na kilka lat, bo zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby.
- Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt.
- Wypalanie powoduje śmierć organizmów, żyjących w wierzchnich warstwach gleby, o istnieniu których większość z nas nawet nie wie, a których obecność wpływa na właściwą kondycję gleby.
- Giną małe zwierzęta, takie jak dżdżownice, które niezwykle efektywnie poprawiają strukturę i właściwości fizyczne gleb.
- Wymierają całe kolonie mrówek, które jako zwierzęta drapieżne regulują populacje szkodliwych owadów.
- Wypalanie uśmierca także biedronki, które są sprzymierzeńcem człowieka w walce z mszycami.
- Dym uniemożliwia trzmielom i pszczołom zapylanie kwiatów, co w konsekwencji obniża plonowanie roślin.
- Pożary traw oznaczają także śmierć wielu pożytecznych zwierząt kręgowych, takich jak płazy i gady oraz małych ssaków (krety, ryjówki, jeże, młode zające, nornice i inne drobne gryzonie).
- Zniszczeniu ulegają też miejsca lęgowe ptaków, a pożary stanowią szczególnie poważne zagrożenie dla przedstawicieli gatunków gnieżdżących się na ziemi lub w zaroślach.
- Ofiarami stają się także większe zwierzęta leśne, takie jak sarny, jelenie czy dziki, a nawet zwierzęta domowe.
- W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy.
Konsekwencje wypalania traw
Wypalanie traw oprócz tego, że jest szkodliwe i niebezpieczne, jest przede wszystkim zabronione i karalne. Kodeks wykroczeń przewiduje za nie karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Co więcej, jeśli jego konsekwencją będzie pożar, który spowodował zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi bądź duże straty materialne, można trafić do więzienia nawet na 10 lat. Z kolei rolnik przyłapany na tym procederze może stracić unijne dopłaty.
Podpalacz ponosi również koszty akcji ratowniczej Straży Pożarnej oraz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilno-prawnej za wyrządzone szkody.
Zwracamy się zatem z prośbą do mieszkańców, o zaniechanie wypalania traw.