Burmistrz miasta Pszów za zgodą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zdecydował o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu „Program usuwania wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Miasta Pszów na lata 2020-2032”
Burmistrz Miasta Pszów na podstawie art. 48 ust. 7 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko informuje o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Miasta Pszów na lata 2020-2032”.
Procedura urzędowa
Wnioskami z dnia 16 stycznia 2020 r. Burmistrz Miasta Pszów, działający przez Pełnomocnika, wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o uzgodnienie możliwości odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Pszów na lata 2020-2032”.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach pismem z dnia 5 lutego 2020 r. znak WOOŚ.410.19.2020 oraz Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny pismem z dnia 28 stycznia 2020 r. znak NS-NZ.9022.21.7.2020, po przeanalizowaniu przedłożonej dokumentacji, uzgodnili brak potrzeby przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Miasta Pszów na lata 2020 – 2032”, stwierdzając tym samym, że realizacja postanowień Programu nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko,
w tym na obszary Natura 2000.
O programie
„Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Miasta Pszów na lata 2020-2032” obejmuje swoim zasięgiem teren Gminy Pszów i uwzględnia cele oraz zadania wynikające z dyrektyw unijnych, a także „Programu oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032”. Głównym celem niniejszego Programu jest oczyszczenie terenu Gminy z wyrobów zawierających azbest, dzięki czemu będzie możliwe skuteczne wyeliminowanie negatywnego jego wpływu i niebezpiecznych dla zdrowia skutków działania azbestu. Charakter działań w niniejszym dokumencie jest nastawiony na ochronę zdrowia i życia mieszkańców poprzez eliminację zagrożeń dla środowiska, jakie niesie za sobą używanie wyrobów zawierających azbest. W ramach zadań zawartych w programie przewiduje się także edukację mieszkańców na temat szkodliwości azbestu oraz obowiązków dotyczących postępowania z wyrobami zawierającymi azbest, a także sposobów bezpiecznego ich usuwania i unieszkodliwiania.
Charakter planowanych działań
Prace związane z demontażem azbestu będą prowadzone przez wyspecjalizowane firmy posiadające stosowne przeszkolenie w tym zakresie. Powstałe odpady zostaną przetransportowane na odpowiednie składowiska przyjmujące tego typu odpady oraz zostaną zastąpione powłokami niezawierającymi azbestu. Podczas czynności związanych z demontażem oraz transportem odpadów zawierających azbest do miejsca unieszkodliwiania, prace muszą być prowadzone w sposób eliminujący uwalnianie do minimum azbestu do środowiska. Prawidłowe postępowanie z wyrobami azbestowymi nie będzie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi. Monitoring realizacji Programu pozwoli na bieżącą analizę oraz kontrolę podejmowanych działań zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Analizowany teren położony jest poza granicami obszarów chronionych, a także korytarzy ekologicznych wyznaczonych w dokumencie „Opracowanie ekofizjograficzne do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego” Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, Katowice, 2015.
Zgodnie z art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji
o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018 r. poz. 2081 z późn. zm.) odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko może dotyczyć wyłącznie projektów dokumentów stanowiących niewielkie modyfikacje przyjętych już dokumentów lub projektów dokumentów dotyczących obszarów w granicach jednej gminy.
Uzasadnienie
Ustalenia zawarte w przedmiotowym dokumencie dotyczą obszaru w granicach administracyjnych Gminy Pszów. Charakter planowanych działań, rodzaj i skala oddziaływania na środowisko oraz cechy obszaru objętego spodziewanym oddziaływaniem wskazują, że realizacja zadań przewidzianych w projekcie nie spowoduje znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko.
W związku z powyższym, w świetle art. 48 ust. 1 ww. ustawy, brak jest przesłanek do przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Pszów na lata 2020-2032"