Międzygminny Związek Komunikacyjny zmienił rozkład jazdy. W związku z decyzją o zawieszeniu działalności placówek oświatowych od najbliższego poniedziałku do 25 marca obowiązywał będzie rozkład jazdy taki jak w dni wolne od nauki szkolnej. Zmiana dotyczy także linii lokalnych.
Sprzedaż biletów
Zawieszona zostaje sprzedaż biletów u kierowcy. Zasada ta obowiązuje do odwołania. Jedyną formą płatności za przejazd będzie skasowanie e-biletu. W obecnej sytuacji jest ona najbezpieczniejsza, a poza tym tańsza dla pasażera. Co ważne, zawieszenie sprzedaży biletów przez kierowcę nie oznacza przyzwolenia na jazdę bez biletu. Za brak e-biletu grozi mandat. Najłatwiej wyposażyć się w kartę wydawaną na okaziciela, nie przypisaną do konkretnej osoby (tzw. elektroniczną portmonetkę). Można ją kupić i doładować w 140 punktach obsługi znajdujących się na terenie kilkunastu gmin regionu. Pełną listę można znaleźć na stronie www.mzkjastrzebie.com. Informację o lokalizacji punktów można uzyskać także pod nr tel. 32 476 34 74.
Istnieje również możliwość wyrobienia w siedzibie MZK w Jastrzębiu-Zdroju e-biletu spersonalizowanego z własnym zdjęciem i doładowywanie go w punkcie obsługi lub za pośrednictwem strony internetowej www.e-biletmzkjastrzebie.com. Druga forma uzupełnienia środków - bezkontaktowa, w obecnej sytuacji wydaje się najwłaściwsza. Środki są widoczne na karcie po upływie ok. 8 godzin od momentu doładowania. Aktywację przeprowadza się w kasowniku wyposażonym w specjalną kieszeń (co najmniej jeden znajduje się w każdym autobusie). W tym celu wystarczy dwukrotnie przycisnąć na kasowniku symbol „i”, a następnie włożyć kartę do kieszeni kasownika. Automatycznie wykupione środki zostaną udostępnione. Aktywować e-bilet spersonalizowany można również w 15 automatach aktywujących znajdujących się głównie w urzędach miast i gmin tworzących MZK.
Kontrola czystości
Na początku marca zdecydowano, że w celu ograniczenia zakażenia, pojazdy będą czyszczone kilka razy dziennie, a dezynfekcja przeprowadzana będzie ze szczególną dokładnością. Wyjątkową uwagą objęto m.in. na poręcze, uchwyty i kasowniki. Działania te podlegają systematycznym kontrolom przedstawicieli MZK. Kierowcom zaleca się także częstsze wietrzenie autobusów.
Aby działania te były skuteczne niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny przez pasażerów.
Ponadto wyjście z autobusu i wejście do niego pierwszymi drzwiami będzie niemożliwe. Kabina kierowcy będzie go chronić przed kontaktem z pasażerami, a jeśli jej w autobusie nie będzie, powstaną specjalne strefy oddzielające osobę kierującą pojazdem.