Jeśli jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz działalność gospodarczą zachęcamy do założenia profilu zaufanego.
Otwierając firmę warto od razu uzyskać profil zaufany. Jest to bezpłatne narzędzie, które pozwala załatwiać wiele spraw urzędowych przez internet. Profil zakłada się na stronie www.epuap.gov.pl, na której należy się zarejestrować i złożyć wniosek o profil zaufany ePUAP. Następnie należy udać się do jednego z wskazanych na stronie ePUAP urzędu (u nas jest to Urząd Skarbowy w Wodzisłąwiu Śląskim, ZUS w Wodzisławiu Śląskim lub Urząd Miasta Wodzisław Śląski) i potwierdzić zgodność swoich danych osobowych z danymi wprowadzonymi do systemu (uwierzytelnienie profilu zaufanego), co potwierdzi założenie konta na portalu ePUAP, które staje się profilem zaufanym. Jest to operacja naprawdę prosta i ponadto bezpłatna.
Co zyskujemy ? Poniżej znajdziecie kilka praktycznych przypadków, w których posiadanie profilu zaufanego jednak pozwoli zaoszczędzić czas:
1. Rejestracja działalności gospodarczej
Ten krok zapewne większość czytelników ma już za sobą, ale warto wspomnieć – profil zaufany pozwala na złożenie wniosku o wpis do CEIDG, a tym samym rejestrację działalności gospodarczej. Niestety, jako że potwierdzenie profilu wymaga wizyty w urzędzie, trudno mówić w praktyce o „zakładaniu firmy przez Internet”. Jednak, gdy przed założeniem firmy (lub w trakcie) zadba się też o „zaufanie” profilu, narzędzie przyda się później w kilku innych sytuacjach.
2. Aktualizacja treści wpisu do CEIDG
Profil zaufany pozwoli nie tylko uzyskać wpis do CEIDG, ale także zmienić go w razie potrzeby – a ta potrzeba może pojawiać się często. Chodzi o takie sytuacje, w których przedsiębiorca zmienia:
- formę opodatkowania i / lub okresy rozliczania podatku dochodowego (możliwe raz do roku),
- nazwisko, a tym samym nazwę firmy (np. w wyniku zmiany stanu cywilnego) lub nazwę firmy z innego powodu,
- adres prowadzenia działalności gospodarczej,
- kody PKD,
- numer konta bankowego,
- biuro rachunkowe.
Każdy z tych przypadków wymaga aktualizacji wpisu do CEIDG, posiadając profil zaufany zrobisz to w domu.
Oczywiście, wpis do CEIDG zmienia się nie tylko, gdy dane ulegają zmianie, ale także, gdy trzeba je poszerzyć. Np. dodać nowe kody PKD, nowy adres oddziału firmy, czy nowe konto bankowe w wyniku rozszerzenia działalności.
3. Zawieszenie, wznowienie lub zaprzestanie działalności gospodarczej
Podobnie, profil zaufany sprawia, że bez wychodzenia z domu można zawiesić, wznowić lub zgłosić zaprzestanie działalności gospodarczej. Dokonuje się to również zmieniając informacje w CEIDG. Skorzystać w ten sposób mogą zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy często zawieszają działalność, np. z uwagi na sezonowość danej branży.
Oczywiście oprócz spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej profil zaufany może być wykorzystywany w szeregu innych sytuacji. Może być wykorzystywany w kontaktach z Urzędem Skarbowym, ZUS-em, Urzędem Miasta.