Była przemysłowym centrum miasta – dziś kopalnia Anna zmienia się w miejsce kultury. Władze miasta zdecydowały, by zabytkowa Maszynownia Szybu Chrobry dołączyła do Szlaku Zabytków Techniki. Z tej okazji już we wrześniu odbędzie się w Pszowie Industriada, czyli święto Szlaku.
Przystąpienie do Szlaku Zabytków Techniki nie jest proste. Trzeba przede wszystkim dwukrotnie otrzymać tytuł „Obiektu zaprzyjaźnionego Industriady”. Konieczne jest też zorganizowanie Święta Szlaku Zabytków Techniki.
W tym roku Industriada odbędzie się po raz pierwszy w Pszowie. Została zaplanowana na 11 września. Święto jest największym festiwalem dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugim w Europie. Promuje kulturę przemysłową Górnego Śląska. W ciągu jednego dnia w kilkudziesięciu miastach Śląska organizowane są wystawy, koncerty, konkursy i wycieczki. Wszystko po to, by oswoić i zaprezentować piękno obiektów techniki.
Hasło przewodnie tegorocznej Industriady brzmi „Technika. To was zaskoczy”. Zaskakiwać będzie też Pszów, który w trakcie Industriady zaprezentuje zwiedzającym maszynownię szybu Chrobry. W tworzeniu kopalnianej atmosfery pomoże m.in. orkiestra dęta oraz wystawy i pokazy związane z kopalnią. Będą też warsztaty z robotyki i plener malarski dla najmłodszych. Dzieci i młodzież zaproszeni są do udziału dwóch konkursach plastyczno-technicznych pt. „Kopalnia jak malowana” i „Zaskakujące połączenia – zbuduj makietę z byle czego i zostań wizjonerem”. Regulaminy konkursów dostępne są na www.mokpszow.pl. Prace można składać od 1 lipca do 13 sierpnia w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Kultury w Pszowie. Rozstrzygnięcie konkursów wraz z wręczeniem nagród na łączną kwotę 2,5 tys. zł odbędzie się w dniu festiwalu między 17.30 a 18.00.
Oprócz maszynowni w Pszowie będzie również otwarta prochownia. Obiekt do Szlaku Zabytków Techniki zgłosiło Stowarzyszenie Paramilitarne „Prochownia 1910” z Gliwic. Ponadto obiektami zaprzyjaźnionymi są: Stacja Biblioteki w Rudzie Śląskiej, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim i Browar Zamkowy w Raciborzu.
Szlak Zabytków Techniki jest szlakiem turystyczno-kulturowym. Łączy obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. W jego skład wchodzi 40 obiektów. Obiekty znajdujące się na Szlaku związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W skład Szlaku Zabytków Techniki wchodzą istniejące muzea, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy. Na Szlaku znajdują się m.in. Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, Muzeum drukarstwa i Browar w Cieszynie oraz Familoki w Czerwionce-Leszczynach. Każdego roku szlak odwiedza ponad milion turystów.